ploter

Ploter do małego biura

W poszukiwaniu plotera do biura

Drukarka stanowi dziś podstawowe wyposażenie każdego biura. Jednak w wielu przypadkach urządzenie to jest niewystarczające, gdyż nie oferuje wszystkich funkcjonalności, których potrzebują pracownicy. Dotyczy to zwłaszcza agencji reklamowych, czy pracowni architektonicznych, choć problem ten może pojawić się również w wielu innych firmach. W miejscach tych nieodłącznym elementem wyposażenia staje się ploter. Plotery to specjalistyczne urządzenia o różnym zakresie funkcji. Znajdziemy wśród nich sprzęt tnący, drukujący na różnych typach nośników, grawerujący napisy na różnych materiałach, czy frezujący, za pomocą którego wytniemy kształty z grubszych materiałów np. sklejki. Wybór konkretnego rodzaju plotera zależy zatem od zadań, jakie będzie miał wykonywać w naszej firmie.

Generalnie na rynku największą popularnością cieszą się trzy rodzaje urządzeń:

  • drukujące, wśród których prym wiodą modele atramentowe i laserowe – ten typ ploterów pozwala na drukowanie dużych formatów, bądź dokumentów w standardowym formacie ale na nietypowych nośnikach, których nie obsługuje zwykła drukarka;
  • tnące, które umożliwiają wycinanie dowolnych kształtów nie tylko ze zwykłe papieru, ale też z innych nośników (folii, papieru samoprzylepnego itp.);
  • wielofunkcyjne, łączące w sobie obie opisane powyżej funkcje – są one najbardziej praktyczne, ale równocześnie droższe, więc jeśli wiemy, że będziemy potrzebowali jedynie jednej funkcji, ich zakup będzie ekonomicznie nieuzasadniony.

Wiedząc już, jakiego rodzaju plotera będziemy potrzebowali, musimy przemyśleć jeszcze kilka dodatkowych kwestii. W dalszej części tego wpisu rozważania ograniczymy jednak już tylko do ploterów drukujących, gdyż to one dostarczają więcej pytań.

Pierwszą z kwestii dodatkowych, którą musimy rozważyć, jest wielkość zadrukowywanego obszaru. Z pewnością fajnie mieć urządzenie radzące sobie z dokumentami wielkoformatowymi, jednak czy warto za nie przepłacać? Jeśli zwykle nie drukujemy w tak dużych formatach, największe urządzenia nie powinny stanowić przedmiotu naszego zainteresowania. Zapłacimy za nie dużo, a wydatek ten w żaden sposób nam się nie zwróci. Niektórzy pewnie zapytają: a co jeśli kiedyś okaże się, że potrzebujemy wydrukować coś w dużym formacie? Wtedy zawsze można zlecić taki druk wyspecjalizowanej firmie – z pewnością wyniesie nas to taniej, niż zakup sprzętu wielkoformatowego wykorzystywanego raz do roku lub rzadziej.

Drugą istotną kwestią są parametry urządzenia, jego jakość i wytrzymywane obciążenie. Jeśli drukujemy dużo, przy wyborze konkretnego modelu zwróćmy uwagę, by był on wykonany z solidnych podzespołów, które wytrzymają wysokie obciążenia. Takie urządzenia są oczywiście droższe, jednak przy intensywnej eksploatacji ich zakup będzie opłacalny. Jeśli natomiast za pomocą plotera drukujemy jedynie kilka arkuszy dziennie, możemy postawić na sprzęt nieco niższej jakości, co zostanie zrekompensowane znacznie niższą ceną.
Jeśli dokumenty, które drukujemy na ploterze w większości zawierają grafikę, która musi być dokładnie odwzorowana np. mapy, obrazy, plakaty z dużą ilością obrazków, powinniśmy rozważyć zakup urządzenia graficznego. Sprzęt ten jest co prawda droższy (nie tylko w zakupie, ale także w eksploatacji), niż zwykle plotery, jednak gwarantuje bardzo wysoką jakość druku. Zatem w przypadku wydruków, których jakość musi być najwyższa, zastosowanie plotera graficznego może okazać się niezbędne.

Na koniec kwestia, która przy intensywnym użytkowaniu plotera może okazać się najważniejsza, czyli koszt materiałów eksploatacyjnych. Podobnie jak w przypadku drukarek, tu również zwykle sprawdza się zależność, że do sprzętu tańszego w zakupie, potrzebować będziemy droższych materiałów eksploatacyjnych. Można co prawda stosować zamienniki, jednak są one zwykle gorszej jakości i charakteryzują się słabszą wydajnością niż materiały oryginalne. Co więcej, narażamy się na ryzyko utraty gwarancji, a także szybszego zużywania się podzespołów urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *